Δευτέρα, 11 Μαρτίου 2013

Ήττες Ίντερ & Λάτσιο, +9 η Γιουβέντους

Με γκολάρα του Τζιλαρντίνο η Μπολόνια νίκησε την Ίντερ στο Μιλάνο, ενώ η Φιορεντίνα νίκησε την Λάτσιο στην Ρώμη και ανέβηκε στην 4η θέση! Με γκολ του Τζακερίνι στο 91' η Γιουβέντους νίκησε την Κατάνια και αύξησε στους 9 βαθμούς την απόσταση από την Νάπολι (videos)

Με γκολάρα του Αλμπέρτο Τζιλαρντίνο η Μπολόνια νίκησε 1-0 την Ίντερ μέσα στο Μιλάνο.
Ο Ιταλός στράικερ σκόραρε για 11η φορά στο πρωτάθλημα με φοβερό σουτ στην κίνηση από εξαιρετική μπαλιά του Ντιαμάντι.Σπουδαία εκτός έδρας νίκη πέτυχε και η Φιορεντίνα, καθώς επικράτησε 2-0 της Λάτσιο μέσα στην Ρώμη, έτσι προσπέρασε Λάτσιο και Ίντερ, ανεβαίνοντας στην 4η θέση.
Ο Τζιλαρντίνο σκοράρει στην κίνηση...

Στο 91' και +9 η Γιουβέντους
Αγκαλιά με τον τίτλο βρίσκεται η Γιουβέντους, καθώς νίκησε 1-0 την Κατάνια με γκολ στο 91' και ξέφυγε με 9 βαθμούς από την Νάπολι.
Ο Εμανουέλε Τζακερίνι λύτρωσε τους "μπιανκονέρι" στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ενώ όσον αφορά στην Νάπολι, έχασε με 0-2 στην Βερόνα από την Κιέβο.
Ντραμέ στο 12' και Τερό στο 43' πέτυχαν τα γκολ της Κιέβο, ενώ στο 59' έχασε πέναλτι ο Έντινσον Καβάνι για τους "παρτενοπέι", τους οποίους η Μίλαν πλησίασε στους 2 βαθμούς.

Χατ-τρικ Ιμπάρμπο και Αμαουρί
Με χατ-τρικ του Ιμπάρμπο η Κάλιαρι νίκησε 3-1 την Σαμπντόρια, ενώ η Πάρμα πέτυχε τέσσερα γκολ στα τελευταία λεπτά (χατ-τρικ ο Αμαουρί, ένα ο Σανσόνε) και επικράτησε με ανατροπή 4-1 της Τορίνο.
Ανατροπή έκανε και η Σιένα, νικώντας 2-1 μέσα στο Παλέρμο, ενώ με το ίδιο σκορ νίκησε η Αταλάντα την Πεσκάρα, χάρη σε δύο τέρματα του Χερμάν Ντένις.