Κυριακή, 3 Μαρτίου 2013

Ρέθυμνο - Πανιώνιος 78-68

Το Ρέθυμνο έβαλε τέλος στο αήττητο σερί έξι παιχνιδιών του Πανιωνίου, καθώς επιβλήθηκε των Νεοσμυρνιωτών στην Κρήτη με 78-68, ξεφεύγοντας παράλληλα με τρεις βαθμούς από τους έκτους στην βαθμολογία Άρη και Απόλλωνα Πατρών.Οι παίκτες του Θανάση Γιαπλέ κατάφεραν με αυτόν τον τρόπο να δώσουν τέλος στο αήττητο έξι αγώνων των Νεοσμυρνιωτών που ηττήθηκαν για τελευταία φορά από τον Ολυμπιακό στις 14 Ιανουαρίου. Το Ρέθυμνο ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση και κατάφερε με τρίποντο του Κάρτερ να προηγηθεί με 16-8 του Πανιωνίου, επιβάλλοντας το παιχνίδι του στα πρώτα λεπτά και βρίσκοντας λύσεις από τη γραμμή των 6μ.75. Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος σε εκείνο το σημείο κάλεσε τάιμ άουτ για τους φιλοξενούμενους και ο Χορν πέτυχε το 18-11 για την ομάδα του Θανάση Γιαπλέ. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα στο σκορ με τον Βασίλη Καββαδά να σημειώνει το 19-13 στο 9ο λεπτό του αγώνα και τον Ντούβνιακ με τρίποντο να κάνει το 22-13. Τελικά το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης έκλεισε με 23-15, έπειτα από καλάθι του Αθανασούλα. Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, ο Νίκος Παππάς πέτυχε το 24-19, μειώνοντας για τον σύλλογο της Νέας Σμύρνης. Ο Χορν έκανε το 26-22, με τον ίδιο παίκτη να σημειώνει το 28-23, τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου. Ο Αθανασούλας έκανε το 31-25 και ο Μίλμπουρν με εύστοχο σουτ τριών πόντων μείωσε σε 33-28, ενώ και πάλι ο Αθανασούλας με 1/2 βολές μείωσε σε 33-29 στο 19ο λεπτό του αγώνα. Ο Τσόχλας με 1/2 βολές σημείωσε το 34-30 και ο Μπούκερ με κάρφωμα μείωσε σε 34-32 για να κάνει ο Τσόχλας το 36-32. Ο Κόλιμον έκανε το 38-32, σκορ με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια. Πάτησε γκάζι το Ρέθυμνο Στην τρίτη περίοδο, ο Κάρτερ με κάρφωμα σημείωσε το 46-32 και ο Μπούκερ μείωσε σε 46-34 στο 24ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Κάρτερ έκανε το 48-34 για να μειώσει ο Βλαδίμηρος Γιάνκοβιτς σε 49-37. Ο Μάριος Μπατής σημείωσε το 49-39 και ο Χορν πέτυχε το 51-39 για την ομάδα του Θανάση Γιαπλέ. Ο Γιάνκοβιτς και πάλι με τρίποντο μείωσε το 51-42 για να κάνει ο Μίλμπουρν με κάρφωμα το 53-46. Ο ίδιος παίκτης μείωσε σε 53-48 για να φέρει ο Μπούκερ την διαφορά στους τρεις πόντους (53-50). Παρόλα αυτά, οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοση τους και κατάφεραν να πίεση και διαδοχικά εύστοχα σουτ να αποσπαστούν με δέκα πόντους του Πανιωνίου στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (61-51). Στα τελευταία δέκα λεπτά της αναμέτρησης, ο Παππάς σημείωσε το 61-53 για να κάνει ο Παππάς με δύο εύστοχες βολές το 61-55 στο 33ο λεπτό του αγώνα. Ο Τσόχλας πέτυχε το 63-55 στο 35ο λεπτό για να μειώσει ο Μίλμπουρν σε 63-56. Ο Πέτγουεϊ με δύο εύστοχες βολές έκανε το 66-58 για τους Κρητικούς, αλλά ο Πανιώνιος με τον Μίλμπουρν μείωσε σε 66-59. Ο Πέτγουεϊ με κάρφωμα έκανε το 68-59 και ο ίδιος παίκτης έφερε την διαφορά στους δέκα πόντους (69-59). Ο Γιάνκοβιτς με 1/2 βολές μείωσε σε 69-60 για να ανεβάσει την διαφορά στους 12 πόντους ο Νέστορας Κόμματος με εύστοχο σουτ τριών πόντων στο 38' (72-60). Ο Μίλμπουρν με 2/2 βολές μείωσε σε 72-62 και ο Κόμματος με τρίποντο ξανά έκανε το 75-62 για να φτάσει τελικά το Ρέθυμνο στο θετικό αποτέλεσμα με 78-68. Τα δεκάλεπτα: 23-15, 38-32, 61-51, 78-68. Ρέθυμνο (Γιαπλές): Χορν 16(2), Καλλινικίδης 2, Κόλιμον 9(1), Αγγελόπουλος 9(2), Τσόχλας 7, Ντούβνιακ 5(1), Κόμματος 7(2), Κάρτερ 16(1), Λάτοβιτς, Πέτγουεϊ 7. Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): Μπόγρης, Πέιν 3, Αθηναίου, Κις 2, Μίλμπουρν 19(1), Αθανασούλας 5, Μπατής 4, Γιάνκοβιτς 9(2), Καββαδάς 7, Παππάς 8, Αγραβάνης 1, Μπούκερ 10.