Κυριακή, 24 Φεβρουαρίου 2013

Παναθηναϊκός-ΟΦΗ 3-1

Μια άνετη και σημαντική νίκη με 3-1, την πρώτη εντός έδρας μετά από τρεις μήνες, πήρε ο Παναθηναϊκός κόντρα στον ΟΦΗ. Οι πράσινοι έχοντας σε μεγάλη βραδιά τους Μαυρία, στο πρώτο ημίχρονο, και Σισοκό, στο δεύτερο ημίχρονο, άνοιξαν από τα πλάγια την άμυνα του ΟΦΗ και με σκόρερ τους Τοτσέ (2) και Μαρίνο έφτασαν στην άνετη επικράτηση. Ο Παναθηναϊκός ήταν κυρίαρχος σε όλη το παιχνίδι και με ανάλογες εμφανίσεις μέχρι τέλους της σεζόν θα μπορέσει να μπει στα πλέι οφ. Το Τριφύλλι εξάλλου εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο την ήττα της Ξάνθης από την Βέροια την οποία και προσπέρασε και περιμένει και άλλα στραβοπατήματα ώστε να δει που θα... κάτσει μετά το πέρας της 23ης αγωνιστικής η διαφορά από το πλέι οφ. Ο Παναθηναϊκός μπήκε στο γήπεδο θέλοντας περισσότερο την νίκη από τον αντίπαλο του και αυτό το έδειξε με το καλημέρα. Με τους Σισοκό, Μαυρία και Τοτσέ σε μεγάλη βραδιά οι πράσινοι από τα πλάγια έκαναν ότι ήθελαν τους αντιπάλους τους και μπόρεσαν και δημιούργησαν πάρα πολλές ευκαιρίες. Πλην από τα τρία τέρματα είχαν και δοκάρι με τον Μπουμσόνγκ αλλά και σωρεία χαμένων ευκαιριών κυρίως με τον Σισοκό ο οποίος άξιζε να χρισθεί σκόρερ αφού έκανε σχεδόν τα πάντα στον αγωνιστικό χώρο. Οι πράσινοι είχαν μόνο ένα κενό διάστημα στην διάρκεια του πρώτου μέρους, μετά το πρώτο γκολ, ενώ και πάλι έκαναν πολλές λάθος πάσες οι οποίες όμως δεν στοίχισαν. Από την πλευρά του ο ΟΦΗ μόνο για πέντε λεπτά έδειξε ότι μπορεί να διεκδικήσει κάτι καλό από το ματς κόντρα στον Παναθηναϊκό καθώς είναι χαρακτηριστικό ότι στο δεύτερο μέρος είχε όλη και όλη μια καλή στιγμή και αυτή στο 80', μετά το 3-1 από πλευράς Τριφυλλιού. Γήπεδο: ΟΑΚΑ Διαιτητής/Βοηθοί: Λιαχούδης/ Ευθυμιάδης, Θανασακούδης Παναθηναϊκός (Φάμπρι): Καρνέζης, Μπουμσόνγκ, Πίντο, Σεϊταρίδης, Μαρίνος, Βιτόλο, Σο, Φουρλάνος (37' Ζέκα), Σισοκό, Μαυρίας (78' Εσπάρθα), Τοτσέ (81' Φορναρόλι). ΟΦΗ (Πετράκης): Αγριμάκης, Βερόν, Σαρ, Κουτσιανικούλης, Παπάζογλου, Κυζιρίδης (79' Καπουράνης), Ιωαννίδης, Περογαμβράκης (68' Βιτώρος), Σοούζα, Μακρής, Κουρδάκης (51' Ζαχαράκης). Κίτρινες κάρτες: 44' Σο/ 41' Κυζιρίδης, 56' Παπάζογλου, 89' Καπουράνης Κόκκινη κάρτα: 90+' Παπάζογλου Σκόρερ: 30' Μαρίνος, 39'-74' Τοτσέ/32' Κουτσιανικούλης